poniedziałek, 16 grudnia 2013

W jerzyka wierz


                              http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/16/Apus_apus_flock_flying_1.jpg
Lepiej się nie jeżyć i w jerzyka wierzyć, jerzyk zje komara, unikniesz pęcherzy.
Jerzyk (Apus apus), średni wędrowny ptak , często mylony z jaskółką, niemal całe życie spędza w locie, nie potrafi chodzić, ale jego osiagi w locie zadziwiają i są godne podziwu, zimuje w Południowej Afryce, żywi sie owadami w ilosciach 40 tys. dziennie ( w tym są dokucząjace nam komary i meszki), w Polsce objęty ochroną gatunkową ścisłą.      
      
  w-2010_07_23_0022.jpg w jerzykiredniula15170720.jpg w jerzyk 9880a8c8..jpeg
        Te dwa ostatnie względy oraz "marcowa" pogoda przywiodły mi na myśl te ptaszki właśnie. Powszechna izolacja zewnętrzna budynków, stosowane groźne dla jerzyków materiały izolacyjne, odnawianie elewacji bardzo znacznie ograniczyły dostęp jerzykom do dogodnych warunków lęgowych.                      w dla jerzykĂłw bilde.jpg
Polują gromadnie i gniazdują kolonijnie. W tej sytuacji wspaniałą inicjatywą było ogłoszenie konkursu "wieża dla jerza", a ciekawą realizacją może poszczycić się Warszawa.
                         wieza dla jerzyków_prezentacja_04.jpg
 Zainteresowani zaobserwują wiele inicjatyw i pomysłów. 
w 07-budzet.jpg  w budki_legowe_jerzyk_szkola_brodwino1_podpis.jpg   Wisi-budek-sześć.jpg

                                                               01-wieza-1.jpg
Bywają więc i budujące spostrzeżenia. Uprawiając turystykę fajnie mieć jeszcze dodatkowe cele poznawcze. Bytując zaś w terenie, wolnym od nieznośnych meszek czy komarów, możemy wypatrywać na niebie jerzyków, sprzymierzeńców, którym być może, zawdzięczamy ten komfort.

Fani lin - dream jump


LOGO_DW_3.jpg
Wyjątkowo atrakcyjne turystycznie brzmią hasła i oferty grupy pomysłodawców i pasjonatów z Polski dotyczące projektu  "Dream Walker - Around the World in 80 jumps". 
 http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=7VHWK6yEPlI
Spełniają marzenia. a nawet je wzbogacają. W 80 skoków dookoła świata, czego nawet Juliusz Verne nie przewidział.. Może uczestniczyć każdy do sześćdziesiątki. Trochę odwagi, czasu, grosza, czy raczej centów, zapis i w piękną podróż, zwieńczoną niesamowitymi przeżyciami. Mało jest jeszcze na świecie szczęściarzy, którzy mogli w tym uczestniczyć. 
Jak zwykle nie wszyscy będą "za" , ale skoro to czytają chcą mieć coś wspólnego z liną. Może z Aliną lub Karoliną, adrenaliną, ale są i inne możliwości: 
http://www.mydeal.pl/caly_kraj-skoki_dla_amatorow_mocnych_wrazen-15411.html  
http://www.wloczykij.com/index.php?plik=pokaz&pokaz_ID=314 
http://www.milesawaytravel.pl/d4524_skok_z_dachu_ziemi_-_everest_skydive.html
 http://poradydlapodroznikow.blogspot.com/2009/06/gdzie-wybrac-sie-poskakac-na-bungee-20.html 
http://www.wyjatkowyprezent.pl/prezent/skok-wahadlowy-2wieze-warszawa
http://slacklinesteps.blogspot.com/2012/01/ggby-2011-21-27112011.html 
http://www.milesawaytravel.pl/d4524_skok_z_dachu_ziemi_-_everest_skydive.html 

Dream-Walker-w-80-skokow-dookola-swiata_lightbox_full.jpg DW_francja_foto2-489x325.jpg  www.cew100m.pl_222m.JPG DSCF0242.JPG

poniedziałek, 14 października 2013

Co kraj, to raj


Wielu turystów, wiele krajów już zna. Jakieś doświadczenia i preferencje ma. Zwykle pozostaje pociąg wielki i chęć kolejnych odkryć. Komu zdrowie lub budżet nie pozwala można zaproponować filmy, programy TV, książki, relacje, fotografie. Proponujemy więc! Bez kosztów, można planować, marzyć, wspominać, fantazjować, .edukować.
Łatwo dostępne portale robią to świetnie. Np     http://turystyka.wp.pl ,   http://www.visitnorway.com/pl   zainspirowały nas do propagowania Norwegii, którą sami jesteśmy zafascynowani.
Polecamy z 10.10.2013 link
http://turystyka.wp.pl/gid,16063456,title,Norwegia-nie-tylko-piekna-ale-i-smakowita,galeria.html

wtorek, 14 maja 2013

Uprawiajcie turystykę - z głową.




                                                                                                     Tytuł opolskiego projektu.
           
Ostrożność i przezorność na szlakach zauważalnie rośnie. Kamizelki , elementy ostrzegawcze, kaski, plecaki, często telefony komórkowe (z zapasem energii i impulsów) bywa że i polisa ubezpieczeniowa wyraźnie o tym świadczą.
Nic jednak nie zastąpi zdrowego rozsądku! 
  Ponadto:   - ubiór;
  Pogoda chociaż kapryśna nie zniechęca, jeśli dysponujemy wolnym czasem, dla wielu nie jest już przeszkodą w uprawianiu turystyki. Sprzyjają temu doskonałe ubiory ochronne lub specjalne. Są one już powszechnie dostępne a bywa, że i ceny mają przystępne. Uprawiający ulubione, wybrane dziedziny turystyki doposażają się sukcesywnie ze znajomością  zagadnień, a więc z głową. Turyści nie specjalizujący się w żadnej z dziedzin, tez są w stanie zabezpieczyć sie w stosowne ubiory czy osprzęt za dostępne ceny. Często mogą skorzystać z powojskowych wyprzedaży. 
 - wyposażenie;
  Wygodny, niesiarowy, lekki plecak za bierzemy wszedzie chętnie, a w nim zawsze niezbędne rzeczy: napój, nieprzemakalne okrycie, ocieplacz, skarpety, coś na przegryzkę, mini apteczka, krzesiwo (zapałki lub zapalniczka), oświetlenie na baterie, ręcznik, papier "do niczego", nożyk, komórka, kawałek sznurka. Wyposażenie to jest uniwersalne. Na sprzęt, na wodę, w góry trzeba doposazyć sie odpowiednio. 
  - ekipa; 
  Przy turystyce rodzinnej lub amatorskiej dobór towarzystwa powinien się skupić na frekwencji. Agitowac powinnismy wszystkich z otoczenia. Nie tolerować maruderstwa, ci bowiem nie wiedzą co tracą.
 Przy turystyce specjalizowanej czy wyczynowej dobór towarzyszy podróży powinien być przemyślany. Dążyć należy do doboru pod względem możliwości fizycznych, wyposażenia, finansowych, oczekiwań, doświadczenia... Niedobrane towarzystwo może popsuć "grila" a co dopiero ambitną wyprawę. Liczyć się też trzeba, że na humor wpłynąć mogą; mniej trzeźwi lub nietrzeźwi jeszcze, komary, meszki, kleszcze, mrówki a nawet tirówki. Na to różne osoby mają rózne sposoby. Turysta uświadomiony nie będzie zdziwiony.
 - kondycja;
Uprawiajacy turystykę sezonowo powinni stopniować wysiłek potrzebny do osiagnięcia zamiarów. Najpiękniejsza wycieczka staje się koszmarem, gdy zaskoczeni niską kondycją wyczerpiemy siły, poobcieramy nogi, siodełko wchodzi w kręgosłup, kregosłup odwdzięcza się za wady postawy, współtowarzysze wymiękkają, pogoda nieoczekiwanie zmienia się jak nasz humor a do domu daleko. Rozsądnie jest stopniować wysiłek i oswajać się z ubiorem, bagażem, sprzętem i świeżym powietrzem. 
- planowanie;
  Kazdy spacer, wycieczka czy wyprawa wymaga planowania. Zaplanować nalezy (przewidując realność planu): cel, czas trwania, ubiór, wyposażenie, skład osobowy, ograniczenia, środki ostrożności, wariant awaryjny. 


Zawsze znajdą sie tacy, kórzy będą mówili, myśleli: - to nie może się udać, - to nie wypali, - nie da rady... pokaż, że potrafisz, co zaplanujesz, zrealizujesz.
                                                                         Ilu wyjść tylu powrotów! 
    Można poszerzyć wiedzę ogólną o turystyce:          http://www.orsza.nazwa.pl/szkola/articles.php?article_id=115 

środa, 17 kwietnia 2013

Wiosenna wiosna radosna


Było, minęło - spod śniegu tyle piękna i życia wychynęło! 
Przyroda gwałtownie budzi się do życia! Natura pokazuje klasę, przyczajona w niesprzyjających warunkach, fantastycznie nadrabia zaległości budząc się z zimowego letargu w tempie zdumiewajacym. Widać potencjał i doskonałość adaptacyjną natury.
  Gorzej z nami, przesilenie wiosenne daję się odczuć niestety. Czy potrafimy umiejętnie z tym sobie radzić? Znaczące zmiany temperatur, podobnie oświetlenia, braki witaminowe, czasem dolegliwości alergiczne powodują, że nie możemy cieszyć się z wiosny tak jak byśmy chcieli i tak jak ona na to zasługuje.

 Dobrze jak znajdziemy swój własny sposób na wybrnięcie z tego, corocznego kryzysu. Zmieńmy swój tryb życia na wiosenno - letni, nie tylko poprzez zmiany odzieży czy kół w samochodzie. Postarajmy się nadrobić zaległości żywieniowe. Do czasu pojawienia się nowalijek warto zainteresować się kiełkami, które są bardzo wartościowe. Skoro z takiego ździebełka wyrasta duża roślina to zasoby, siły witalne i adaptacyjne muszą być niemałe. W miejsce dymu papierosowego, mocnej kawy, herbaty - przebieżka lub spacerek, wczesnym ranem lub wieczorem przed snem. Akompaniament ptaków, ciepło, światło, towarzystwo lub widok innych ludzi (bardziej odsłoniętych) doda nam wigoru niewątpliwie.






Nieprzerwanie

sobota, 30 marca 2013

Wiosna w zimowej scenerii.



                       Nietypowe początki wiosny można uatrakcyjnić dzięki niecodziennej, pięknej aurze np organizując kulig, wycieczki, zbiorowe odśnieżania:       Zamierzając podróżować uwzględnijmy:
- kondycję psychofizyczna i fizyczną,
- warunki pogodowe i drogowe,
- wyposażenie pojazdu,
- natężenie ruchu.         Podróżując rekreacyjnie, spacerując nie zapomnijmy o kłopotliwej sytuacji przyrody, głównie zwierząt. Nawet rozgarnięcie śniegu do ściółki może umożliwić zdobycie pokarmu w okresie rozmnażania.    

środa, 13 marca 2013

Życie bez barier wśród barier.



 Życie bez barier - hasło, które w bólach rodziło szereg rozwiązań umożliwiających osobom poruszającym się z pomocą lasek, kul, wózków lub wożonym nimi dostęp do środków komunikacji, mieszkań, urzędów, sklepów, poradni. Chwalebne działanie. Często bardzo skomplikowane, kosztowne, wymagające kompromisów ale efektywne w rezultacie. Na temat użyteczności nie łatwo się wypowiedzieć bez przetestowania.
                             
Działanie to, swego czasu kampanijne dzisiaj obligatoryjne wymusiło m.in. produkcję poręczy, barier, pochylni. Produkcja prosta i opłacalna po pewnym czasie została ograniczona. Powstało lobby (jak zawsze w takich wypadkach) i rozpoczęło działania w celu prztrwania. Pomijając kulisy, zaczęła się ekspansja barierek na ulice i place. Ogromne pole do popisu, skrzętnie wykorzystywane.
Znaczącej części realizacji można przypisać troskę o bezpieczeństwo i porządek. Zastrzec należy wykonawstwo zgodnie z normami bezpieczeństwa, które często ustępuje przed konicznością wykazania jak najmniejszych kosztów i zawsze obniżania cen.
W ten sposób powstało bardzo dużo barierek, które coraz trudniej sklasyfikować, zrozumieć ich rolę, konstrukcję, sens zastosowania abstrahując od kosztów. 
Część z nich ochrzciłem intuicyjnie i przedstawię poniżej. Wśród nich znajdą się barierki: reprezentacyjne, dekoracyjne, ozdobne, nowe, łańcuchowe, miejskie, podmiejskie, wiejskie, zwarte, g.warte, selekcyjne, przeciwpylne, ograniczające widoczność, przeciwdebilne, debilne, kierunkowe, przeciwnajazdowe, okolicznościowe, przenośne, na wynajem, przeciwporządkowe, pro forma, obrotowe, urocZe, barierki bajerki, ochronne, gimnastyczne, targowiskowe,
                                                                      
     Oczywiście to tylko powierzchowny przegląd nie odzwierciedlający rzeczywistości w pełni ale dający pogląd na sprawę i pobudzający do refleksji.
Jako turyści będziemy obcowali z tymi i innymi barierami i może kolejnymi przykładami uda się pobudzić wspomnienia i zachęcić do udania się w otoczenie poniższych barier:       


Tam też natrafimy na realizowany konsekwentnie i z uporem, projekt o ogromnym zasięgu  "życie bez barier" np po przez wysoko i nisko kosztowe drogi systemu Braille'a.