Dokuczliwe mogą być: meszki, komary, kleszcze i czasami pseudoturyści. Warto to uwzględnić podczas podróży i pobytów.
Kleszcze, kolejni krwiopijcy czyhają!to to uwzględnić
Polują na ludzi i zwierzęta. Można już je spotkać nie tylko w lasach ale i w miejskich parkach.
"Jest ich niestety dużo ponieważ zima była dość łagodna i bardzo wiele z nich przetrwało ją pod korą drzew. Coraz mniej jest w miastach drobnych ptaków śpiewających, które żywią się nimfami kleszczy - twierdzi prof. Zbigniew Endler z olsztyńskiego uniwersytetu."
Eksperci przypominają, że kleszcze przenoszą wiele groźnych chorób. Ludzie zarażają się m.in. boreliozą oraz wirusowym zapaleniem mózgu.
"Kleszcze przenoszą także groźną dla psów babesziozę. Właściciele powinni kupić swoim pupilom krople lub specjalne obroże chroniące czworonogi - przypomina PAP."
1. ZAGROŻENIE KLESZCZAMI
Dlaczego kleszcze atakują człowieka?Kleszcze są pasożytami, które egzystują dzięki żywicielowi, jakim jest m.in. jest człowiek. Dojrzałe, zapłodnione samice, by złożyć jajeczka muszą napić się krwi zwierzęcia lub człowieka, których obecność wyczuwają bezbłędnie z niewielkich odległości - po czym spadają z liści drzew, krzaków lub traw i wczepiają się w skórę.
Jak atakują skórę ?
Sam moment przekłucia naskórka i wysysania krwi pozostaje nie zauważony, ponieważ wydzielina zwierzęcia działa znieczulająco. Dopiero po 2-3 dniach podrażnione miejsce daje się nam we znaki - zaczyna swędzić a wypełniony krwią kleszcz powiększa się, przez co staje się lepiej widoczny. W miejscu ukłucia może wystąpić obrzęk, ból, swędzenie, zaczerwienienie.
Sam moment przekłucia naskórka i wysysania krwi pozostaje nie zauważony, ponieważ wydzielina zwierzęcia działa znieczulająco. Dopiero po 2-3 dniach podrażnione miejsce daje się nam we znaki - zaczyna swędzić a wypełniony krwią kleszcz powiększa się, przez co staje się lepiej widoczny. W miejscu ukłucia może wystąpić obrzęk, ból, swędzenie, zaczerwienienie.
Odkleszczowe zakażenia. Do zakażenia człowieka dochodzi w trakcie ssania krwi przez kleszcza. Niektóre kleszcze są zakażone bakteriami i wirusami wywołującymi choroby. Najgroźniejsza jest bakteria – krętek (Borrelia burgdorferi) - wywołujący boreliozę i wirusy (Flavovirus.) wywołujące wirusowe odkleszczowe zapalenie mózgu. Obie choroby nie leczone zagrażają niebezpiecznymi dla zdrowia powikłaniami.
Gdzie się najczęściej zakażamy?Te małe pasożyty, przebywają najchętniej w wilgotnych lasach liściastych i mieszanych o gęstym poszyciu, nad brzegami stawów, jezior i rzek, w wysokiej trawie łąk, w parkowych zaroślach, a także w gniazdach ptaków, na strychach i poddaszach.
Ryzyko zakażenia chorobami odkleszczowymi!Ze względu na niebezpieczne dla zdrowia powikłania zakażeń odkleszczowych obowiązuje wzmożona czujność. Zwłaszcza gdy wybieramy się do lasu czy na łąkę w okresie największej aktywności kleszczy – tj. na przełomie maja i czerwca oraz w okresie sierpień-październik (o ile jest ciepło). Rezerwuarem kleszczy są bowiem łąkowe i leśne gryzonie, zwierzyna płowa, a także ptaki – m.in. gołębie, jaskółki. Trzeba też wiedzieć, że zakażenie krętkiem kleszczowym wywołującym boreliozę występuje w Polsce stosunkowo często i nie ma na nie w pełni skutecznego lekarstwa. Chorują prawie wszyscy, których skutecznie ukąsił kleszcz zakażony krętkiem. Na szczęście nie wszystkie kleszcze są zakażone, choć na niektórych terenach jest ich 15-20%... źródło i c.d.: www.pfm.pl
Meszki to malutkie (4-6 mm) owady, przypominające muszki, przebywające w pobliżu płytkich wód płynących. Meszki kłują niemal przez całą dobę, także w dzień, gdy świeci słońce. Można je spotkać na terenie całego kraju, ale najwięcej jest ich w dawnym województwie suwalskim, lubelskim, a także na Pomorzu Zachodnim.
Meszki atakują zwykle grupowo. Krwawiący ślad po ukłuciu meszki jest bardzo bolesny i utrzymuje się dość długo. Następstwem ukąszenia meszek może być silny obrzęk naczynioruchowy, często o odczynie alergicznym oraz gorączka, nie tylko u osób nadwrażliwych.
Dlaczego jad meszki jest niebezpieczny dla zdrowia?
Mechanizm działania ukąszeń meszek nie jest do końca poznany. Jednak toksyna zawarta w ślinie owadów podejrzewana jest o rozpuszczanie krwinek czerwonych i niszczenie ludzkich tkanek. Zmasowany atak, a tak się dzieje na niektórych terenach, może spowodować duże obrzęki i zmiany skórne, a nawet obrzęki płuc utrudniające oddychanie. Znaczny upływ krwi może doprowadzić do śmierci pozostawionych bez opieki niemowląt. Dlatego meszek należy unikać „jak zarazy”. ukąszeniu komarów i meszek u osób wrażliwych na ich jad mogą wystąpić uogólnione reakcje alergiczne prowadzące niekiedy nawet do wstrząsu anafilaktycznego.
Nie chowajcie w piasek główki, maszerujcie na majówki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz